Makine

MAKİNE

 

D.1. Program Hakkında Genel Bilgi

Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü - Makine Programı, 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nun 03.01.2018 tarih ve 2018-2 sayılı kararıyla, kurulmuştur. Tam zamanlı 1. öğretim olarak açılan programımız 2 yıl boyunca 4 yarıyıl olarak önlisans eğitimi vermektedir. Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Makine” önlisans diploması ve “Tekniker” ünvanı verilir.

Makine programından mezun olan öğrenciler; İmalat sektörünün yükselen bir müteharrik güç olması ve CNC tezgâhlarının ve CAD-CAM programların modern imalatta önemli bir rol oynaması sebebiyle Makine Teknikeri olarak bu alanda aranan ve en çok istihdam edilen eleman olma niteliğini korumaktadır. Endüstride; torna ve freze operatörlüğü, CNC operatörlüğü, CAD-CAM operatörlüğü, teknik ressam, kalite kontrol, ısıl işlemci, kontrol ve otomasyon ve teknik servis ve tanıtım alanlarında görev alabilecekleri gibi; yeterli bilgi birikimi ve tecrübeyi edinen mezunlarımız, girişimci ruh ile kendi işyerlerini de oluşturabilmektedirler.

Öğrencilerimiz Makine Programından mezun olduktan sonra ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde fakültelerin; Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümlerinde yükseköğrenimini sürdürebilmektedir.

© 2017