Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü
Makine Programı
Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü
Kaynak Teknolojisi Programı
Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü
Harita ve Kadastro Programı
Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
Bilgisayar Programcılığı Programı
İnşaat Bölümü
İnşaat Teknolojisi Programı
Elektrik ve Enerji Bölümü
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
İnşaat Bölümü

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

 

Program Hakkında Genel Bilgi

Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İnşaat Bölümü - İnşaat Teknolojisi Programı, 2017 yılında açılmıştır. Program 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Programda teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir.

Programda %30 oranında seçmeli ders yer almaktadır. Zorunlu ve seçmeli mesleki derslerin büyük çoğunluğu bilgisayar ortamında verilmektedir. Ayrıca inşaat sektöründe yer alan çeşitli firmalardan sertifika eğitim desteği alınmakta, mesleki gezi, seminerler verilmektedir. Programda 1 adet bilgisayar laboratuarı, 1 adet beton teknoloji laboratuarı yer almaktadır. Programda 4 adet öğretim elemanı görev yapmaktadır.

Ülkemizin inşaat sektöründe ihtiyacı olan; inşaatların projelendirme aşamasından teslim aşamasına kadar olan tüm süreçlerde gerekli malzeme, proje, keşif, metraj bilgileri ve uygulama becerileri ile donatılmış, bu bilgi ve becerilerin tasarımını, uygulamalarını, kontrolünü ve malzeme testlerini yaptırabilecek mesleki ve bilgisayar bilgisine sahip, iş hayatının gereği olan yabancı dil bilgisi, iletişim yaratıcılık ve girişimcilik gibi özelliklere sahip çağdaş inşaat teknikeri yetiştirmektir.

Program mezunu öğrenciler; inşaat sektöründe alt yapı ve üst yapı şantiyelerinde, mimari, statik-betonarme bürolarında, malzeme üretim ve pazarlama alanlarında, beton santrallerinde, inşaat sektörü ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında görev almaktadırlar.